Od 12. do 14. travnja 2024. godine, zgrada Rektorata Sveučilišta u Zagrebu (SEECEL) na adresi Radoslava Cimermana 88 postala je središte znanstvene radoznalosti i inovacija. Treći MUZZA tjedan znanosti, u organizaciji udruge MUZZA i u partnerstvu sa Sveučilištem u Zagrebu, okupio je znanstvenike, istraživače, djecu, mlade, studente i njihove obitelji. Ovaj jedinstveni događaj posvećen je popularizaciji znanosti i povezivanju društva s najnovijim znanstvenim otkrićima, potvrđujući važnost zajedničkih napora akademske zajednice i društvenih inicijativa.
Inovacije na dohvat ruke
Tijekom tri dana posjetitelji su mogli sudjelovati u više od 100 radionica koje su obuhvatile teme poput robotike, svemira, održivog razvoja, zdravlja i digitalnih medija. Posebno su se istaknule simulacije letenja dronovima, demonstracije hitnih medicinskih intervencija i interaktivne radionice o ljudskom tijelu. Svaki kutak prostora zračio je kreativnošću, potičući posjetitelje svih generacija na istraživanje i učenje. Jedna od najpopularnijih atrakcija bila je radionica upravljanja dronovima uz pomoć VR naočala koju su organizirali studenti Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Fakultet strojarstva i brodogradnje predstavio je prvi hrvatski autonomni bolid, čime su dodatno oduševili ljubitelje tehnologije. Inspiracija se proširila i na najmlađe sudionike, poput desetogodišnje Ive koja je izjavila: "Radionica o svemiru me je oduševila. Sad želim postati astronautkinja!"


Edukacija kroz panel rasprave
MUZZA tjedan znanosti nije bio samo mjesto za praktične radionice već i prostor za intelektualne rasprave. Paneli i predavanja o temama poput genetike, umjetne inteligencije i kibernetičke sigurnosti privukle su veliki interes, potičući sudionike na promišljanje o utjecaju znanosti na svakodnevni život.
Jedan od najupečatljivijih panela bio je "Genetika: Možemo li pobijediti smrt?", koji je otvorio duboka filozofska i etička pitanja. Prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, rektor Sveučilišta u Zagrebu, istaknuo je važnost ovakvih događaja: "Znanost mora biti dostupna svima, jer je ona temelj napretka."
Znanost kroz glazbu i umjetnost
Poseban segment događanja posvećen je povezivanju znanosti i umjetnosti. Učiteljski fakultet, Udruga MUZZA i Zavod za akustiku FER-a organizirali su radionice o akustici i primjeni znanosti u glazbi. Posjetitelji su istraživali svijet harmonija, frekvencija i ritma te uživali u interaktivnim instalacijama koje omogućavaju eksperimentiranje različitim zvukovima i instrumentima.
Vrhunac umjetničkog dijela programa bio je koncert zbora Učiteljskog fakulteta "UFOVCI", koji je izvedbama skladbi od renesanse do suvremenih djela oduševio publiku. Na radionicama je istaknuta važnost glazbe u terapiji, čime se znanost povezuje sa svakodnevnim dobrobitima.


U fokusu održivost i ekologija
Velik dio programa bio je posvećen temama održivog razvoja i očuvanja okoliša. Interaktivne radionice, poput izložbe "Dobrodošli u Agroekosustav" Agronomskog fakulteta ponudile su inovativne pristupe poljoprivredi, genetici i tehnologiji. U radionicama o reciklaži i zaštiti šuma naglašena je važnost očuvanja prirodnih resursa za buduće generacije.
Mladi znanstvenici u akciji
Najmlađi sudionici, okupljeni u segmentu "Mali znanstvenici", imali su priliku kreirati vlastite robote, istraživati pod mikroskopima i učiti osnove programiranja. Sedmogodišnji Luka ponosno je izjavio: "Složio sam robota koji se kreće! Možda ga jednog dana pošaljem na Mars." Roditelji su bili jednako oduševljeni, hvaleći priliku da njihova djeca sudjeluju u aktivnostima koje potiču kreativnost i kritičko mišljenje.


Inspiracija za budućnost
Predsjednica udruge MUZZA Đurđica Protić izrazila je zadovoljstvo uspjehom ovogodišnjeg događaja: "Treći MUZZA tjedan znanosti još jednom je pokazao da znanost može biti zabavna, edukativna i dostupna svima. Naš cilj je povezati znanost i zajednicu te inspirirati sve generacije na učenje i istraživanje."
S besplatnim ulazom i sadržajima koji su zadovoljili raznolike interese Treći MUZZA tjedan znanosti dokazao je koliko je važno ulagati u ovakve projekte. Znanost je ponovno bila most koji povezuje ljude, ideje i buduće generacije, pružajući svima priliku za nezaboravna iskustva i nova otkrića.